Month: January 2013

Windows 8 Start Ekranına Animasyon Katmak

Windows 8 hazır görselliğiyle gönülleri fethetmişken bunu biraz daha eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz?

Aşağıdaki DWORD (32 Bit) anahtarları Registry içerisinde uygun yere ekleyip yanlarındaki değerleri verdiğinizde Start ekranı çok daha güzel bir animasyona ev sahipliği yapar hale gelecektir.

Launcher_SessionLogin_Icon_Offset – 1000.

Launcher_SessionLogin_IconText_Offset – 2000.

Launcher_SessionLogin_IndividualTower_Offset – 1000.

Launcher_SessionLogin_Tower_Offset – 100.

 

Yukarıdaki anahtarları aşağıda belirtilen yola girerek sonucu görebilirsiniz.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid

BakiOnur

Windows 8’de bir klasörü ya da web sitesini Start ekranına pinlemek

En çok kullandığınız klasör ya da web sitelerini Windows 8 başlangıç ekranına pin’leyebilrsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

 

Web sitelerini pinlemek için Internet Explorer Metro uygulamasını çalıştırarak istediğiniz web sitesine girmeli ve sonrasında sağ tıklayarak sağ aşağıda bulunan “Pin Site” butonuna tıklamalısınız.

BakiOnur

Windows 8 File History Özelliği ve Kullanımı

Windows 8 ile beraber gelen özelliklerden bir tanesi de önceki versiyonlarda benzer şekilde karşımıza çıkmış olan Previous Versions özelliğidir. Bu özellik ile bilgisayarınızda bulunan bazı dosyaların otomatik olarak bir kopyasının bir başka external sürücüye ya da ağ yolunda bulunan başka bir lokasyona kopyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde siz herhangi bir işlem yapmadan otomatik olarak dosyalarınız belirtilen lokasyona kopyalanacaktır. Herhangi bir bozulma ya da kayıp durumunda da kolayca bu dosyalarınızı restore edebilirsiniz. Bu özelliğin kullanılması için öncelikle Control Panel içerisinde bulunan System and Security bölümünden File History kısmına geçilir.

Görüldüğü gibi File History özelliği varsayılan olarak kapalı gelmektedir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için external bir disk (flash bellek vs.) ya da ağ yolunda bulunan bir paylaşıma ihtiyaç vardır. Bu özellik ile Libraries, Desktop, Contacts ve Favorites klasörüleri içerisinde bulunan dosyalar yedeklenebilmektedir.

Özelliği açmak için bilgisayarınıza bir externaldisk takarak bu ekranı refresh etmelisiniz. Sonrasında File History’yi aktif edebilmek mümkün olacaktır.

Turn On seçeneği ile aktivasyon işlemi başlayacaktır. Bu noktada sistem size bu özellik için kullanacağınız external diski Home Group içinde bulunan diğer kullanıcılar da önermek isteyip istemediğinizi soracaktır. Onay vermeniz durumunda Home Group içerisinde bulunan diğer bilgisayarlar da aynı diski kendi dosyalarını yedeklemek için kullanabileceklerdir.

 

Her iki seçenekten birini seçtiğinizde File History devreye girecektir.

Ekranın sol tarafında bulunan seçeneklerle minor değişiklikleri yapabilmek mümkün olmaktadır. Yine istendiği taktirde bilgisayarınızda bulunan klasörlerden bu özellik için kullanmak istemediklerinizi de belirterek bunları hariç tutabilirsiniz.

 

Örneğin external sürücüyü değiştirebilmek ya da ağ yolunda bulunan bir paylaşımı seçebilmek mümkündür.

BakiOnur

Windows 8’de Kaldırılan Özellikler

Windows 8 öncesinde varolan fakat Windows 8 ile birlikte gelmeyen / tamamiyle değiştirilen özellikler aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Windows Flip 3D
  • Start Menu
  • Aero Glass Teması
  • Chess Titans, Mahjong Titans, Purble Place, InkBall, Minesweeper, FreeCell ve Solitaire oyunları
  • Parental Controls
  • Windows CardSpace
  • Windows Defender
  • Windows Media Center
  • Windows DVD Maker
  • Shadow Copies

BakiOnur

Windows 8 ile Windows RT Arasındaki Temel Farklar

Bilindiği gibi yalnızca ARM tipi işlemciler için üretilen Windows RT, kısıtlı bir kullanım sağlıyor. Geleneksel Windows deneyiminin önemli bir kısmını içinde barındırmıyor. Şimdi Windows 8 ile Windows RT arasındaki farklara bir göz atalım.

 

Üst versiyona yükseltme mümkün

Üst versiyona yükseltme mümkün değil

X86 cihazlar üzerinde çalışabilir

Sadece ARM işlemcili cihazlarda çalışabilir

Tüm geleneksel uygulamalar için masaüstünü çalıştırabilir.

Sadece bazı uygulamalar için masaüstüne geçiş özelliği bulunuyor.

Tüm Windows uygulamaları kullanılabilir

Kısıtlı API desteği sebebiyle tüm uygulamalar desteklenmiyor

Bitlocker destekleniyor

Bitlocker desteklenmiyor

Domain desteği bulunuyor.

Domain desteği bulunmuyor.

Group Policy bulunuyor.

Group Policy bulunmuyor.

Windows Media Player destekleniyor.

Windows Media Player desteklenmiyor.

 

BakiOnur

Windows 8’de Parola Görüntüleme Özelliğinin Devre Dışı Bırakılması

Windows 8 başlangıç ekranında ya da kilitli bilgisayarı açarken parolanızı yazdığınızda, kutucuğun yan tarafında bir göz simgesi görürsünüz. Bu simge aracılığıyla yazılan parolanın görüntülenebilmesi sağlanmaktadır. Bu özellik, güvenlik sebebiyle engellenmek istenebilir. Bu engellemeyi aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle Windows+R tuş kombinasyonuyla Çalıştır ekranına gelinir ve buraya gpedit.msc yazılarak Local Group Policy ekranı görüntülenir.

Burada User Configuration altında bulunan Windows Components bölümünden Credential User Interface kısmına geçilir.

“Do not display the password reveal button” seçeneği çift tıklandığında aşağıdaki konfigürasyon ekranı ile karşılaşılır.

 

“Enabled” seçilerek pencere kapatılır.

Ayarların uygulanmasını sağlamak için komut satırı (cmd) açılarak “gpupdate /force” komutuyla işlem tamamlanır. Bir sonraki bilgisayar açılışında parola görüntüleme butonu olmayacaktır.

 

BakiOnur