Month: July 2013

Windows 8 Metro Arayüzü’nden dosyalarınızı yönetmek

Windows 8’in menüleri, görünümü, karakteristiği eskiye göre epey farklı malum. Bunları günden güne keşfetmek ve kullanışlı yeni özellikleri tanımak keyifli olabiliyor. Bu yeniliklerden biri de; alıştığımız File Explorer (Dosya Yöneticisi) yapısının artık bir alternatifi oluşu. Öyle ya; eskiden aşağıdaki şekilde herhangi bir pencere içerisinden dosyalarımızı yönetebiliyorduk.

Windows 8 ile birlikte Metro arayüzü hayatımıza girdi ve birçok yeniliği de beraberinde getirdi.

Peki Metro arayüzü içerisinden de tüm dosyalarımı yönetebilir miyim? Örneğin Kopyala/Yapıştır, Taşı vs. gibi görevleri yerine getirebilir miyim? Yanıt Evet. Peki Nasıl? Şöyle…

Öncelikle Start Ekranı’ndaylen “Skydrive” yazarak bu uygulamayı başlatalım. Gerisi zaten kolay 🙂

Sonra yukarıda Skydrive yazan kısıma tıkladığımızda karşımıza This PC seçeneği de gelecektir. Bunu seçerek artık bilgisayarınız içindeki dosyaları yönetmeye başlayabilirsiniz. Özellikle dokunmatik özelliği iyice benimsemiş ve gerekmedikçe fare/klavye kullanmayan kullanıcılar için Metro arayüzü içinden bilgisayarı yönetmek de mümkün.

 

İstediğiniz klasöre sağ tıkladığınızda aşağıda açılan seçeneklerden istediğinizi kullanabilirsiniz.

Teşekkürler,

BakiOnur

 

Windows 8 ve Windows 8 Pro Sürüm Farklılıkları

Windows 8 ve Windows 8 Pro versiyonları arasındaki farkları aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Bilindiği gibi aşağıdaki sürümlere ek olarak Windows 8 RT ve Windows 8 Enterprise sürümleri de bulunuyor. Sürüm farklılıklarına gelince; basit anlatımıyla Windows 8’in hem ev hem de ofis kullanıcıları için 2’şer sürümü bulunuyor. Windows 8 RT, yalnızca ARM tip iişlemçiler tarafından desteklenen ve sınırlı sayıda uygulama desteği olan bir sürüm. Elbette ev kullanıcıları için tasarlanmış bir sürüm bu. Ev kullanıcıları için bildiğimiz İntel işlemcilere sahip bilgisayarlar tarafından desteklenen (tablet, masaüstü ve dizüstü) Windows 8’i ve gelişmiş Windows kullanıcıları için (ev ve ofis) Windows 8 Pro’yu kullanabiliyoruz. Windows 8 Enterprise ise kurumsal kullanıcılar için üretilmiş bir sürüm. Enterprise özelliklere daha sonra değineceğiz.

Desteklenen Özellikler

Windows 8

Windows 8 Pro

Start Ekranı, Start butonu ve masaüstü desteği

Fare, klavye ve dokunmatik desteği

Mail, Calendar, Photos, Skype ve diğer binlerce Store uygulaması

Skydrive desteği

Internet Explorer 11

Windows Defender, Windows Firewall ve Windows Update Desteği

BitLocker ve BitLocker To Go ile veri güvenliği desteği

 

Remote Desktop bağlantı desteği ile heryerden erişim

 

Domain Join desteği ile kurumsla ağlara bağlanabilme

 

Teşekkürler,

BakiOnur

Best Of TechED Europe & Infra Day Etkinliği

4 Temmuz’da Microsoft Türkiye Ofisi’nde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte Microsoft’un en yeni teknolojileri olan System Center 2012 R2, Windows 8.1 ve Windows Azure yenliklerine yer verdik. Gökhan ŞENYÜZ, Mustafa KARA ve Avustralya’da bulunan MVP arkadaşımız Erdal ÖZKAYA ile birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinlik oldukça keyifli geçti. Ben de Windows 8.1 ile gelen yeni özellikleri uygulamalı olarak tanıtmaya çalıştım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Teşekkürler,

BakiOnur