Month: August 2013

Windows 8’e Ctrl+Alt+Delete Tuş Kombinasyonuyla Oturum Açmak

Genellikle Domain ortamındaki bilgisayarlarda karşılaştığımız oturum açma yöntemi olan Ctrl+Alt+Del, domain ortamında olmayan sıradna bir (workgroup) son kullanıcı bilgisayarında da kullanılabilir. Bunu yapmak için öncelikle Windows+R tuş kombinasyonuyla Çalıştır ekranına gelerek buraya NETPLWIZ yazarak (ya da Start ekranına doğrudan yazarak) User Accounts bölümüne giriyoruz.

User Account bölümüne girdikten sonra Advanced bölümüne geçiyoruz. Sonrasında en aşağıda bulunan güvenli oturum açma bölümünün içerisinde yer alan Require users to press Ctrl+Alt+Delete kısmının işaretlenmesi gerekir.

Sonucu görmek için bilgisayarınızı kilitleyip yeniden açmayı deneyin 🙂

Teşekkürler,

BakiOnur

Windows 8’de Oturum Açma/Kapama Seslerini Registry’den Kontrol Etmek

Windows 8’de Logon ve Logoff olurken (Oturum açarken ve kapatırken) çıkan sesleri Control Panel içerisindeki Sound ayarlarından elbette düzenleyebilirsiniz ancak bazı sınırlamalar gözünüze çarpabilir. Özellikle Logon ve Logoff seslerini ve daha fazlasını düzenlemek isterseniz alternatif bir çözümümüz var. Registry’de aşağıdaki yola gelerek WindowsLogon ve WindowsLogoff anahtarları içerisindeki String değerleri ile oynayarak bunu yapabilirsiniz.

Teşekkürler,

BakiOnur