Month: November 2013

Windows 8.1 Slide To Shutdown Özelliği

Windows 8; masaüstü, dizüstü, ve tablet bilgisayarlar için tasarlanmış bir işletim sistemi olduğu için tüm cihazlarda farklı bir deneyim yaşatabiliyor. Akıllı telefonlarda da Windows 8’in yaygınmlaşması ile her alanda hayatımıza giren bir işletimi sistemi oldu diyebilirim. Özellikle dokunmatik deneyimini kullanıcılarla buluşturan Windows 8, içinde barındırdığı yeni özellikler ile tablet deneyimini çok yukarılara taşıyor. Şimdi gelin Windows 8 içerisinde belki de bir çoğunuzun bilmediği minik bir özelliğe bakalım.. Slide-To-Shut-Down. Evet, bu özellikle Windows 8 yüklü tablet bilgisayarınızı kapatmak (Turn off) için artık sadece parmak hareketleriniz yetecek.. Nasıl mı? İşte böyle!

Öncelikle c:WindowsSystem32 altına gizlenmiş olan SlidetoShutDown32.exe dosyasını bulup Start’a iğeneleyelim (Pin)

Artık Start ekranında bu dosyayı tıkladığımızda karşımıza bir sürüme ekran (slider) geliyor. Ekranı parmağınız ya da fareniz ile aşağıda sürüklediğinizde bilgisayarınızı kapatabiliyorsunuz. Böylece özellikle dokunmatik özelliği olan tablet bilgisayarlarda klavye kısayollarını ya da fareyi kullanmaya gerek kalmadan sadece dokunuşlarınızla bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Evet SlidetoShutdown simgesine tıklıyorum ve aşağıdaki gib bir slider beni karşılıyor. Aşağıya doğru sürüklüyorum ve güle güle J

Teşekkürler,

BakiOnur

Windows 8.1 Taskbar İncelemesi

Özellikle Windows 8’den sonra yeni Start Menü ve diğer menü yapıları derken kafamız epey karıştı. Alıştıkça öğreniyor ve keyfini çıkarıyoruz. Uzun bir süredir Windows 8 kullanan biri olarak özellikle tablet cihazlarda mükemmel bir performans gösterdiğini söyleyebilirim.

Bununla birlikte; 8.1 sürümüyle gelen bazı ufak yenilikler sayesinde menülerde gezinme alışkanlıkları çok daha keyifli bir dokunuşla değişecek gibi duruyor. Şimdi 8.1 üzerindeki yeniliklerle birlikte Taskbar’ın (Görev Çubuğu) yeni haline bir bakalım.

Numaralara göre açıklamalara bakalım..

  1. Mouse ile ekranın sağ üst köşesine ulaşıldığında çıkan Charm Bar’ın görüntülenmesi bilgisi buradan ayarlanmakta. Varsayılan olarak aktif durumda.
  2. Mouse ile ekranın sol üst köşesine ulaşıldığında çıkan açık uygulamalar listesinin görüntülenmesi bilgisi buradan ayarlanmakta. Varsayılan olarak aktif durumda.
  3. Windows+X tuş kombinasyonuyla erişilen kolay menü içerisinde Komut Satırı yerine Windows Powershell’in görüntülenmesini sağlamak istiyorsanız buradaki kutucuğu işaretleyiniz.
  4. Bilgisayar başladığında ya da tüm uygulamalar kapatıldığında Start ekranı yerine Masaüstü’nün görüntülenmesini buradan sağlayabilirsiniz. Biraz olsun eski alışkanlıklarınızı yaşatabilirsiniz J
  5. Start ekranında masaüstü arka planını kullanmak isteyenler için.
  6. Windows tuluna basıldığında Start ekranına geçmeyi sağlamak için doğru yer burası.
  7. Start ekranında tüm uygulamalar listelenmez. Belli başlı ugulamalar yer alır. Tüm uygulamalar için start ekranının sol altında bulunan aşağı ok işaretine basılmalıdır. Ya da buradaki ayar ile Start ekranına her gelindiğinde otomatik olarak tüm uygulamaların listesine ulaşılabilir.
  8. Bu ayar da yine tüm uygulamaların listelendiği ekrandayken yapılan arama işlemlerinde sonuçların sadece uygulamalar içerisinde değil her yerde (internet, dosyalarım, paylaşımlarım vs.) yapılmasını sağlıyor.
  9. Tüm uygulamaların listelendiği ekranda masaüstü uygulamalarının başta listelenmesi sağlanabiliyor.

 

Teşekkürler,

BakiOnur

Windows 8 Assigned Access Özelliği (Kiosk Mode)

Windows 8, çıktığı ilk günden beri her çeşit cihazda birçok amaç için tasarlanmışdı. Bu söylem, duyduğumuz ya da kullandığımız her uygulamada doğruluğunu ortaya koyuyor diyebilirim. Gerçekten de geniş bir donanım yelpazesinde birçok amaçla kullanılabiliyor. Masaüstü, dizüstü, tablet ya da akıllı telefonlarda kullanılabilen Windows 8’in kullanım senaryolarından birine göz atalım öyleyse.

Fuarlarda, havaalanlarında, sinamalarda vs. rastladığımız Kiosk bilgisayarları hatırlayınız. Hani üzerinde dokunmatik özelliği sayesinde işlerimizi hallettiğimiz. Hani, bir alışveriş merkezinde aradığımız bir mağazanın lokasyonunu görmek için kullandığımız Kiosk’lar.. Aşağıdaki resimden destek alalım öyleyse..

Tamam Kiosk’u da gördükten sonra artık Windows 8 yüklü bir bilgisayarı –dokunmatik özelliği olan bir donanım olması daha uygun olur J – nasıl hazırlayacağımızı öğrenelim.

Öncelikle Windows+I tuş kombinasyonuyla Charm Bar’a gelerek Change PC Settings ile ayarlar menümüze gelelim. Oradan da Account (Hesaplar) kısmına.

Accounts bölümünde yeni bir hesap eklemeliyiz. Bunun için Hesaplar kısmına geldiğimizde Other Accounts kısmına gelerek buradan yeni bir Microsoft hesanbı eklemeliyiz. Çünkü bu özelliğin kullanılabilmesi için bir Windows hesabı (hotmail, msn ya da live.com üzerinden alınmış bir hesap) kullanmamız gerekiyor. Ben kendi örneğimde onur.okutucu@bilgeadam.com adresimi kullanıyorum. Bu adres de deneme amaçlı olarak Microsoft hesabı yerine kullanıldı.

Hesabı oluşturduktan sonra ikinci adım olan Set up an account for assigned access seçeneği ile Kiosk mode içerisinde kullanılacak hesabı ve bu hesap ile ilişkilendirilecek uygulamayı belirleme zamanı. Kiosk mode bildiğimiz gibi tek bir uygulama ile ilişkilendirilmek için tasarlanmıştır.

 

Yukarıda gördüğümüz ekranda hangi Microsoft hesabı ile hani uygulamayı kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Daha önce oluşturduğunuz Microsoft hesabını buradan seçerek devam ediyoruz.

 

Sıra bu hesap ile hangi uygulamayı kullanacağımızı belirlemede. Çünkü belirlediğimiz hesap ile oturum açıldığında otomatik olarak bu uygulama çalışacak ve kullanıcılar bu uygulama dışında başka bir uygulamayı kullanamayacaktır. Ayrıca Windows locked down moduna geçecek ve kullanıcılar bu uygulama dışında işletim sistemine ilişkin komutların hiçbirini kullanamayacaktır. Sadece bu uygulamayı kullanabilecektir. Zaten kiosk makinelerinei hatırlarsanız, kullanıcıların bilgisayara hükmetmeleri de pek anlamlı olmayacaktır. Öyle ya, bir bankamatik’ten para çekerken bilgisayarı yeniden başlatabiliyor olmanız banka tarafından pek istenen bir durum değil J

Evet artık işlem tamam. Artık oturumu kapatarak Kiosk Mod için oluşturduğum ve ilişkilendirdiğim kullanıcı ile oturum açıyorum. Bu kullanıcıyla ilişkilendirdiğim Maps uygulaması açılacak ve kullanıcı bu uygulama dışında hiçbir şeyi kullanamayacak ve kontrol edemeyecek. Tam bir Kiosk! J

 

Peki burada bir soru sorulması gerekmiyor mu? Tamam Kiosk mod güzel, beğendik. Peki ya madem bu uygulama dışında hiçbir şey (kısayollar vs.) çalışmıyor, o zaman nasıl normale döneceğiz???

Evet güzel bir soru, Windows tuşuna 5 defa basmayı deneyin 😉

Teşekkürler,

BakiOnur