Month: April 2014

Windows 8.1 Update 1 Yenilikleri

Windows 8.1’den sonra beklenen güncelleştirme paketi Update 1 geçtiğimiz günlerde son kullanıcılara açıldı ve Windows Update sitesinden indirilebilir duruma geldi. Windows 8 ile birlikte bildiğimiz gibi Microsoft, sürüm geçişlerinde farklı bir yol izledi ve artık 8.1, 8.2 vb.. gibi major güncelleştirme paketleri yayınlamaya başladı. Eskiden alıştığımız yöntemin aksine Windows 8’den sonra Windows 8.1’e sahip olduk. Bunu, eskiden alıştığımız servis paketleri gibi (Service Pack) yorumlayabilirsiniz. Bu sebeple tıpkı servis paketlerinde olduğu gibi şimdilik sonunun nereye uzayacağını bilemiyoruz. Windows 9’dan önce kaç adet 8.1, 8.2, 8.3 gibi büyük güncelleştirmeye sahip olacağız bekleyip görelim.

Peki Windows 8.1 Update 1 içerisinde ne gibi yenilikler var? Hadi gelin sıcağı sıcağına Update 1’in 8 çarpıcı özelliğine bir bakalım…

1)Start Ekranı’nda Güç Seçenekleri ve Arama butonları

Evet Windows 8 hayatımıza birçok yenilik kattı ve eskiden bilinen tüm ezberleri bozdurdu. Elbette bir süre sonra gelen geri bildirimlerle eski deneyimlerin bir kısımını hayatımıza yeniden kazandırdı. İşte bunlardan bir tanesi de bilgisayarımızı yeniden başlatmak /kapatmak gibi işlemleri Start ekranından yapabiliyor olmamız. Arama için de yine Seacrh butonu eklenmiş. Gerçi Start ekranında arama yapmak için ekstra birşey yapmanıza gerek yok ama başlangıç seviye kullanıcılar için bu bir sorun olabilir diye düşünülmüş olacak ki bu buton da eklenmiş.

2)Metro UI içerisinde ekran seçenekleri (Kapat, simge durumuna küçült vs.)

Metro görünümü özellikle dokunmatik deneyimini yaşayabileceğiniz cihazlarda son derece büyük bir kolaylık. Ancak hala eski stil fare ve klavye kullanıyorsanız, gözünüz yine eski tip pencereleri arıyor şüphesiz. Bunu değerlendirerek bu özellikleri yeniden bize sunmuş Microsoft. Artık bir Windows 8 Metro uygulaması açıkken de fareniz ile ekranın en yukarısına geldiğinizde orada pencere seçenekleri beliriyor ve uygulamayı kapatmak ya da minimize etmek daha rahat mümkün olabiliyor.

3)Metro UI ve Taskbar Kardeşliği

Artık Metro görünümlü Start ekranındayken bile farenizi en aşağıya sürüklediğinizde Taskbar’i (Görev Çubuğu) görüntüleyebiliyorsunuz. Bu özellik de yine eski kullanıcı deneyimlerinden vazgeçmek istemeyenler için hoş bir yenilik.

4)Taskbar üzerinde Windows 8 Uygulamaları

Windows 8’i kullanım olarak 2’ye ayırmak doğru olur aslında. Birincisi masaüstü ve taskbar ile geleneksel yöntemle kullanım. Diğeri de Metro arayüzü ve Windows 8 Apps (Uygulamalar) ile birlikte kullanım. Metro arayüzü ile çalışırken masaüstü görünümüne geçtiğinizde artık Metro style uygulamalarınızı da masaüstü uygulamalarınız gibi Taskbar üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Normalde Alt+Tab ile geleneksel Windows uygulamaları, Windows+Tab ile ise Metro uygulamaları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bu yeni özellik sayesinde fareniz ile tüm uygulamalarınızı Taskbar üzerinden control edebilirsiniz.

5)Yeni yüklenen uygulamaların Start ekranında gösterilmesi

Yeni bir uygulama yüklediğinizde artık Windows 8.1 size bunu start ekranının altında görüntüleyecektir. Her yüklenen uygulama start ekranına Pin’lenmediği (iğneleme) için simge kirliliğinin de önüne geçilebiliyor. Dilediğiniz uygulamayı Start ekranına ya da Taskbar’a Pin’leyebilirsiniz.

6)Windows Store Metro Uygulaması Otomatik olarak Taskbar Üzerinde

Windows Store her geçen gün büyümeye devam ediyor. Microsoft’un göz bebeği Windows 8 ve sonrası için Store büyük önem taşıyor. Start ekranından ulaşılabilen Store (Mağaza) artık Taskbar üzerinde de yer alıyor ve hızlıca erişilebilmesi için hazır bir şekilde bizi bekliyor 🙂

7)Geleneksel Sağ Tuş Menüsü

Söylediğim gibi eski gelenseksel yöntemleri seven biriyseniz Update 1 sizi fazlasıyla mutlu edecektir. İşte bunlardan bir tanesi daha… Artık Start ekranında bir simgeye sağ tıkladığınızda metro stili menu yerine alıştığımız sağ tuş menüsü karşımıza çıkıyor. Bence oldukça iyi olmuş böyle. 🙂

8)Start ekranı üzerinde daha fazla uygulama simgesi

Start ekranındayken Charm Bar aracılığıyla ayarlar kısmına girdiğinizde “Tiles” bölümünde göreceğiniz değişikliği siz farketmeden ben söyleyim istedim 🙂 Artık “Tiles” bölümünde “Show more apps in Apps view” seçeneğine sahibiz. Tüm uygulamaları görüntüledğimiz ekrana artık daha fazla uygulama simgesi sığdırabiliyoruz. Start ekranındaki simgelerden bahsetmiyoruz, aman karıştırmayın. 😉

Bir bakışta Windows 8.1 Update 1’in 8 özelliğine göz attık. Yeni ve detaylı özelliklerle yeniden görüşmek üzere.

Teşekkürler,

BakiOnur

Windows Powershell ile Windows 8 Metro Uygulamalarını Yönetmek

Windows 8 Powershell’de APPX isimli modül sayesinde metro uygulamalarınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki komutu yazarak bu modül içerisinde hangi komutları kullanabileceğinize göz atabilirsiniz.

get-command –module appx

Öncelikle bilgisayarınızda hangi uygulamaların yüklü olduğunu öğrenmek isterseniz

Get-AppxPackage komutunu kullanmalısınız. Hatta listeyi bir dosyaya yazdırıp daha rahat bakmak isterseniz

Get-AppxPackage | convertto-HTML –title “UYGULAMA LISTESI”| out-file c:uygulamalarim.htm şeklinde yapabilirsiniz. Çıktısı aşağıdaki gibi olur.

Ya da isterseniz dosyaya yazdırmakla uğraşmadan tablo halinde görebilirsiniz. Bunun için de;

Get-AppxPackage | out-Grididview komutunu kullanabilirsiniz. Bunun da çıktısı şöyle olur.

Peki bir uygulamayı kaldırmak istersek? Bazı durumlarda uygulamaların bilgisayarınızdan normal yoldan kaldırılırken sorun yaratabildiklerini biliyoruz. Bu tür özel durumlar için bu komut işinizi görecektir.

Remove-AppxPackage UYGULAMA_ADI –confirm

Not: Lütfen uygulama ismini doğru ve eksiksiz yazın. Yanlışlıkla bir uygulamanızı kaybetmeniz durumunda sorumluluk bana ait değil 🙂

Teşekkürler,

BakiOnur

Windows 8.1 Update 1’de Start Ekranı’na Hibernation Özelliği Kazandırmak

Windows 8’de Hibernation özelliğini aktif etmenin birden fazla yolu var elbette. Öncelikle Hibernation ne demek merak edenler için aşağıdaki link faydalı olacaktır. Özetle; Hibernation, bilgisayarınızı kapatırken bellekte bulunan (RAM) tüm verileri hard disk içerisinde bir dosyada saklayan ve bilgisayarınızı açtığınızda pencerelerinizi ve uygulamalarınızı bıraktığınız gibi bulabilmenize imkan tanıyan özelliktir. Sleep ile arasındaki temel fark, Hibernation ile tüm sistem elektriği kesilerek bilgisayarınız “Shut Down” edilir.

Sleep ve Hibernation Özellikleri için tıklayınız

Windows 8’de Pil simgesine sağ tıklayarak Power Options (Güç Seçenekleri) bölümüne giriyoruz.

Şimdi sol menüden Choose “What the power buttons do” seçeneği ile Power butonunun özelliklerine giriyoruz.

Son olarak gelen ekranda “Change settings that are currently unavailable” seçeneğini tıklayarak Hibernation gibi güç seçeneklerini aktif hale getiriyoruz.

Artık Hibernation’u aktif hale getirebiliriz.

Bu ayarları uyguladıktan sonra Start Ekranı’nda Power butonuna tıkladığınızda Hibernation seçeneğini görebileceksiniz.

Bu arada Hibernation özelliği aktif hale geldiğinde C: sürücünüz altında yaklaşık 13 GB boyutunda hiberfil.sys isimli dosya oluşur. Yani Hibernation her ne kadar bilgisayarınızı kapatırken bellekte bulunan (RAM) tüm verileri saklayabilse de bilgisayarınızdan epey bir alan çalmayı da başarabiliyor.

Bunu da unutmamak gerekiyor.

Hibernation özelliğini Command Prompt içerisinden de enable / disable edebilirsiniz.

Bunun için Run As Administrator ile açılmış Command Prompt içinde şunları kullanabilirsiniz.

Powercfg –H ON (Hibernation açmak için)

Powercfg –H OFF (Hibernation kapamak için)

Teşekkürler,

BakiOnur

Windows 8 Storage Spaces Nedir?

Windows 8 ile gelen her yeni özellik gibi birazdan detaylı olarak anlatacağım özellik de yine kullanıcılar için önemli kolaylıklar sağlıyor.. Bu yeni özelliğin ismi “Storage Spaces”. Adından da anlaşılacağı gibi depolama alanlarının konsolidasyonuna imkan tanıyan bir özellik bu. Kapasitelerin yetersiz kaldığı günümüzde her geçen gün farklı tipte ve hızda disklere sahip oluyoruz. Bu disklerin sayıları arttıkça içindeki bilgilerin birbirleriyle olan senkronizasyonu ya da bütünlüğü azalıyor. Öyle ya; 4 tane 1 TB diskiniz olduğunu düşünün. Bu disklerin hangisinde hangi bilgi var bilemeyebiliyorsunuz. Hepsini bilgisayarınıza taktığınızda da disk kirliliği ile başa çıkmak zorundasınız.. Tüm bunları tarihe karıştıracak bir özellik var karşımızda. Aslında daha önce Dinamik Diskler ile oluşturduğumuz Spanned Volume ya da RAID yapısı artık tüm kullanıcıların çok basit bir arayüzden yönetebilecekleri bir şekilde yeniden tasarlandı diyebilirim. Peki bu Storage Spaces’in hayatımızı kolaylaştıran özellikleri ve kurulum gereksinimleri neler? İşte tam da ondan bahsediyordum..

Storage Spaces’i Neden Kullanmalıyım?

  • Ucuz ve çeşitli boyutlarda disklerin kolayca edinilebilmesi ve yönetilebilmesi
  • Internal / External USB, SCSI, SAS ve SATA disklerin kullanılabiliyor olması
  • Birçok diskin tek sürücü harfi ile temsil edilmesi ve disk kalabalığının önüne geçilebilmesi
  • Tüm disklerin bir Disk Havuzu’nda tek disk gibi yönetiliyor ve kullanılıyor olması
  • Alan gereksinimi oldukça yeni disklerin disk havuzuna eklenebiliyor olması
  • Birden fazla disk havuzu oluşturup bu havuzların yönetiminin delege edilebiliyor olması
  • Powershell ile gelişmiş yönetim kolaylığı
  • Herhangi bir hata durumunda (disklerden birinin bozulması vs) veri kaybının önlenebiliyor olması
  • RAID özelliğinin yapılandırılabiliyor olması

 

Storage Space Gereksinimleri ve Özellikleri

Boot, System ve CSV disk bölümleri desteklenmiyor

Disk boyutlarının minimum 10 GB olması gerekiyor (Önemli)

Disk havuzuna yeni bir disk eklendiğinde, yeni eklenen disk içerisindeki tüm bilgiler siliniyor (Önemli)

Formatlanmamış ve bölümlendirilmemiş disklerin havuza eklenmesi, veri kaybını önelemek için önemli

Bir basit Disk Havuzu (Basic Disk Pool) en az 1 diskten oluşuyor.

Bir 2’li Mirror Disk Havuzu (2-way Mirroring Disk Pool) en az 3 diskten oluşuyor.

Havuz içindeki tüm disklerin sektör boyutları (sector size) aynı olmak zorunda (Önemli)

Fibre Channel ve iSCSI diskler desteklenmiyor (Önemli)

Failover Cluster amaçlı kullanılacak disk havuzları NTFS dosya sistemii kullanmak zorundalar (Önemli)

Evet, Windows 8 ile gelen Storage Spaces özelliğini ilk bakışta tanımaya çalıştık. Storage Spaces özelliğinin adım adım kurulumu ve kullanımına ilişkin makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Teşekkürler,

BakiOnur

29 Mart Windows 8.1 & Windows 2012 R2 Better Together Semineri

29 Mart günü Microsoft İstanbul Ofisi’nde 2 farklı oturumda teknoloji severlerle buluştuk. Bir yanda Windows Azure yetenekleri anlatılırken bir yanda da Windows 8.1 ve Windows 2012 R2’nin çarpıcı yenilikleri ve uyumu üzerine tam bir gün ayırdık.

Birbirinden renkli demo ve sunumlarla katılımcılara olabildiğince detaylı aktarımlarda bulunmaya çalıştığımız etkinliğe ait resimlerden birkaç tanesini paylaşmak istiyorum. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Microsoft ve MsHowto ailesine ve katılımcılara çok teşekkür ederim. Etkinliğe ait sunumları ilerleyen günlerde buradan edinebilirsiniz.