Month: November 2014

Windows 10 Sırları – Storage Sense (Updated)

Windows’unuzu yüklediniz. Herşey harika gidiyor. Ara ara birşeyler yüklediniz, sildiniz bir daha yüklediniz derken 1 ay sonra bir de baktınız “yer yok” uyarısı. Hoppala diyerek “hangi klasörümün boyutu ne kadar?” araştırmasına girdiniz. Biliyorum çünkü bu benim de başıma defalarca gelmiştir. Bu tür durumlarda Disk Birleştirme (Defragment) ya da Disk Cleanup programlarından faydalandığınızı biliyorum. Yine de hangi tür dosyalarınızın ya da ne tip programların bilgisayarınızı işgal ettiğini detaylı bir rapor halinde görme şansımız yoktu. Bir Windows 10 yeniliğinden bahsettiğim çok belli oldu biliyorum ama bu özelliği de anlatmadan geçmeyeceğim.

Windows 10 ayarları altından erişebileceğiniz Storage Sense özelliği sayesinde bilgisayarımızda ya da dışarıdan bağladığımız disklerimizde bulunan dosyaların özelliklerini, çeşitli kriterlere göre dağılımını görebilir, dilerseniz kolayca temizlik yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi This PC bölümünde doluluk oranımızı görebiliyoruz. Eğer bu bölümün üzerine tıklarsanız detayları görebileceğiniz başka bir ekrana geçeceksiniz.

This PC üzerine tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir detay ekranı sizi karşılar. Burada sistem dosyalarınızı, oyun ve diğer uygulamalarınızı, One drive doluluk durumunuzu ve hatta Temporary Files and Recycle Bin klasörünün boyutunu öğrenebilirsiniz.

 

Özellikle Temporary Files and Recycle Bin bölümü sayesinde bilgisayarımda gereksiz yere yer kaplayan içerikleri buradan görebilirim. Sildiğim ancak çöp tenekesinde halen duran dosyaları ve Internet Explorer’in belleğinde duran tonlarca imaj vs. dosyasını burada tek tıklamayla silebilir biraz hafifleyebilirim. Aşağıdaki örnekte olacağı gibi 12,6 GB hafifleme şansım var J

Kolay gelsin,

BakiOnur

Windows Store App içinde hızınıza hız katın!

Windows 8’den sonra artık iyice metro uygulamalarına alıştık farkındayım ama yine de eski kafalı biri olarak bazen bir şeylere çift tıklamayı da özlemiyor değilim hani…

Siz de arada fare ve klavyeyi özlüyorsanız ve Windows’unuzdaki uygulamaları komut yazarak ya da çift tıklayarak çalıştırmaya alıştıysanız gelin minik bir kaçamak yapalım!

Windows Metro uygulamaları da aslında Registry içerisinde URL adresleri ile ilişkilendirilmiş durumdadırlar. Bu sebeple doğru uygulama için doğru adresi başlat menü/çalıştır içine yazarsanız istediğiniz uygulama çalışır. Bu kadar kolaysa 1-2 örnek yapalım.

Mesela ben maps uygulamasını açmak istiyorsam basit bir şekilde şunu yazmalıyım.

Aynı şekilde Music uygulamasını açmak istersem bu durumda da;

Peki ya ben başka bir uygulamayu çalıştırmak istiyorsam tüm bunların listesini nereden görebilirim? Buradan elbette!

Tüm liste Registry içerisinde şu yolda bulunur.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell\Associations\UrlAssociations

audiocall-messenger

audiocall-skype-com

bingfinance

bingfoodanddrink

binghealthnfitness

bingmaps

bingnews

bingsports

bingtravel

bingweather

calculator

EXCEL

http

https

mailto

maps

message-messenger

message-skype-com

microsoftmusic

microsoftvideo

ms-clock

ms-contact-support

ms-cxh

ms-drive-to

ms-excel

ms-lcrv

ms-mail

ms-powerpoint

ms-walk-to

ms-wcrv

ms-windows-store

ms-word

onenote

profile-google-com

profile-linkedin-com

profile-lync-com

profile-messenger

profile-outlook-com

profile-skype-com

profile-twitter-com

profile-weibo-com

profile-yahoo-com

skype

sms

start-menu

tel

videocall-messenger

videocall-skype-com

windows-feedback

windowsreadinglist

wlcalendar

wlpeople

WORD

xbox

xboxgames

zune2

Bi de

Biraz daha genişletelim mi? Mesela Store uygulamasını açmak istiyorsam ne yapmalıyım?

Ms-windows-store

Tamam peki tek komutla store içinde arama yapmak istiyorsam?

Ms-windows-store:search?query=uygulama

Deneyelim.

Tecnet ismindeki uygulamaları aramak istedim ve sonuç aşağıdaki gibi.

Hatta işi biraz daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Aşağıdaki satırları bat uzantısı ile kaydedelim.

@echo off

Set /p id=Windows Store içerisinde aramak istediğiniz uygulamanın ismini yazınız:

Start ms-windows-store:search?query=%id%

Bu bat dosyamızı çalıştırdığımızda aşağıdaki ekranla karışılaşırsınız.

Aramak istediğiniz uygulamayı yazıp Enter diyelim.. Hız önemli 😉

Kolay gelsin,

BakiOnur

Windows 10 – Yüzüklerin Efendisi – Technical Preview Rings

Windows 10 Technical Preview o kadar hızlı gelişiyor ki neredeyse her gün yeni bir taş daha koyuyorlar üzerine. Microsoft, Windows 10 ile birlikte neredeyse herkesin geridönüşünü değerlendirmeye alıyor. Yeni bir Build çıktığında –ki minör olanlar her gün çıkıyor- önce seçilmiş küçük bir grup ile paylaşılıyor. Bu gruba canary (kanarya grubu) deniyor. Yazılım Test jargonunda “canary” grubu ilk testi yapan grup oluyor. Bu grubun çoğu zaman test yaptıklarından haberi bile olmuyor. Böylece kullanıcıların karşılabileceği sorunlar daha hızlı tespit edilebiliyor ve daha büyük gruplara yayılmadan hızlıca geri döndürülerek sorun / sorunlar düzeltilebiliyor. Bu durptan sonra İşletim Sistemi grubu sazı devralıyor ve onlar da ilgili testleri yapmaya başlıyorlar. Teknik bir ekip olan İşletim Sistemi Grubu’ndan sonra sırada Microsoft çalışanları var. Onlar da bir süre bu yeni Build’i kullandıktan sonra eğer milyonlarca insanın bu yeni Build’i kullanmasında sakınca görmüyorlarsa bu sürüm ilgili son kullanıcılarla paylaşılıyor.

Neden ilgili son kullanıcılar dedim? Çünkü Windows 10 kullanıcıları kendi içinde ikiye ayrılıyor. Siz de Windows 10’u deneyenlerden biriyseniz bu 2 gruptan bir tanesi çerisindesiniz. Peki bu gruplar neler bu farkları ne?

Fast Ring & Slow Ring

Microsoft, yaptığı güncelleştirmeleri 2 farklı grupta değerlendiriyor. Daha stabil olan güncelleştirmeler ve tamamlanmış ancak henüz stabil olduğu garanti edilmeyen güncelleştirmeler. Bunlardan daha stabil olduğu düşünülen güncelleştirmeler “slow rings” grubundan yer alan kullanıcılara gönderiliyor. Diğer kullanıcı grubu olan “Fast Ring” grubu ise Microsoft tarafından yeni bir Build çıktığında ve içerideki testleri yapıldığında doğrudan fast ring grubundaki kullanıcılar ile buluşturuluyor. Slow Ring’de yer alan kullanıcılar Fast Ring’deki kullanıcıların deneyimlerinin ardından oluşan olası düzenlemeleri de içeren en güncel ve stabil sürüme sahip olaibliyorlar. Peki biz hangi grupta yer aldığımızı nereden bileceğiz? Kolay. Windows 10 ayarlarından Update bölümüne girdiğinizde sağ tarafta Preview Builds bölümünden ilgili değişikliği yapabilirsiniz.

Yüzük genelde bayanların ilgisini çeker biliyorum ama bu sefer herkes bir Ring peşinde J

O halde siz de Ring’inizi bir an önce seçin.

BakiOnur

Windows 10 Sırları – 90’lı yıllarda çocuk olmak! Pardon pardon Battery Saver (Updated)

90’lı yıllarda walkman çılgınlığı almış başını gidiyordu. Ne yalan söyleyim o zamanlar benim de sahip olduğum tek elektronik eşyaydı walkman. Zira ne bilgisayar ne cep telefonu ne de internet vardı o yıllarda. Varsa yoksa he-man kartları, misket, mermer, gazoz kapağı ve elbette özellikle geceleri uyumadan önce walkman! Tabi o senelerde öyle şarj edilebilir pilleri ülkemizde bulmak epey zordu ki fiyatları da yeni bir walkman parasıydı neredeyse… E tabi hal böyle olunca biz de walkman’imizi 24 saat boyunca kullanamıyorduk, malum pil fiyatları da 9-10 yaşında bir çocuğun bütçesini sarsabilecek ölçüde pahalıydı. J

Sonunda parlak fikirler serisine bir yenisi daha eklendi ve ileri geri sarma tuşlarının çok pil tükettiği bildindiğinden artık manuel kalem yordamıyla sarma işlemi gerçekleştirilmeye başlandı. Kalemi kasetin deliklerinden birine sokup sallardınız, böylece kasedi geri ileri sarmış olurdunuz. Mis gibi. Cillop cillop.

Yani neymiş? Enerji daima çok önemliymiş ve enerjiyi tasarruflu kullanmak hayati önem taşırmış. Neyse öyle böyle yıllar geçti, walkman’in yerini CD-man aldı. Sonra MD player denen birşeyler çıktı. Sonra DVD, Blue-Ray, USB, MP3, MP4, Bluetooth vs. derken cep telefonlarımız, notebok bilgisayarlarımız, tabletlerimiz vs. oluverdi. Hepsi de ciddi bir enerjiye ihtiyaç duyuyordu. Öyle ya, zamanla şarjımız azaldığında sebepsiz bir huzursuzluk sarıyordu hepimizi. Artık huzursuzduk! Bir enerji kaynağı bulana kadar modumuz düşük, suratımız asık, dünyayla ilişkimiz neredeyse kesikti.

Ya Facebok yorumlarına yanıt veremezsem, ya Twitter’de takibe takip yapamazsam, ya Instagram’da en kral effect’i ben kullanamazsam, ya Vine videolarını göremezsem, ya Snapchat’in öykülerini kaçırırsam, ya acil birşey olursa, ya o ararsa, ya check,in… falan filan.. (Bu arada şu yazdıklarımı 20 sene önce biri bana okusaydı ne derdim bilmiyorum J)

Uzun lafın kısası enerji önemliydi ve bataryanın boşalması en az sokakta para kaybetmek kadar üzüntü verici bir hal almaya başlamıştı.

Derken Microsoft günün birinde Windows 10’u piyasaya sürdü… Tamam tamaaam, doğru dürüst anlatıyorum. Pil deyince eskilere gittim, pardon.

Windows 10’un Build 9860 versiyonuyla gelen bir özellikten bahsedeceğim aslında. Battery Saver!

Notebook ya da tablet bilgisayarınızda pilin daha efektif kullanılabilmesini imkanlı kulan bu özellik ile belirli bir pil seviyesininn altına düşüldüğünde tasarruf modu devreye giriyor. Donanımlar , arka plan aktiviteleri optimize edilerek en az pil tüketecek ölçüde ayarlanıyor. Bu sayede piliniz daha uzun süre dayanıyor.

BU özelliği Settings\System\Battery Saver altından kontrol edebiliyorsunuz.

Update

Battery Saver özelliğinin çerçevesi genişletilerek çok daha kullanışlı bir hale getirildi. Yeni gelen özelliklerle birlikte bilgisayarınızda “pil yiyen” uygulamaları listeleyebiliyorsunuz. Bu sayede gereksiz kullanımın önüne bir nebze de olsun geçme şansınız var.

 

Son 24 saat verilerini alarak (bu süreyi değiştirebilirsiniz) kullanım detaylarınızı size rapor halinde sunabiliyor. Böylece pil canavarlarını oracıkta yakalayıp alt edebiliyorsunuz!

Hatta spesifik bir uygulamanın pili nasıl kullandığının detaylarını da alabiliyorsunuz. İlgili uygulamanın üzerine tıklayınca detaylar geliyor karşınıza.

System, Screen ve Wi-fi olmak üzere 3 koldan pil yiyormuş örneğin Internet Explorer. Güzel detaylar bence.

Battery Saver ayarlarından da yine pil seviyesinin hangi değerin altına düştüğünde aktif hale geleceğine karar verebiliyorsunuz. Sadece yeri değişti, işlevi aynı.

Update

10049 ile Windows 10 içinde pil simgesine tıkladığınızda aşağıdaki sade görünüm sizi karşılıyor.

Enerjiniz bol olsun,

BakiOnur

Windows 10 Upgrade için yapılması gerekenler

Windows 10 Technical Preview versiyonunu kullanmak için ya doğrudan kurulum dosyalarını indirmek ve kendiniz kurulum aşamalarını izleyerek kurulum yapmalısınız ya da Windows Update seçeneğinden faydalanmalısınız. Doğrudan kurulumu seçeeği ve detaylarına daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımda Windows Update kullanarak nasıl Windows 10’a terfi edebileceğinizi anlatıyor olacağım.

Windows Insider Program

Öncelikle Windows Insider Programına kaydolarak Windows 10’u deneyeceklerden biri olduğunuzu deklare etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adresten kayıt yaptırmanız gerekiyor.

https://insider.windows.com/

Bundan sonraki aşamada uygun işletim sistemi ve dil seçeneğine sahip olup olmadığınız önem kazanıyor. Şmdi bakalım hangi işletim sistei versiyonları ve hangi dil seçenekleri Windws 10’a terfi etmek için gerekli…

  • Windows 7 Service Pack 1
  • Windows 8.1 Update 1

Tamam diyelim yukarıdaki işletim sistemlerinden birini kullanıyorsunuz. Bu yeterli mi? Hayır, bir de kullanış olduğunuz işletim sistemi dili önem arz ediyor elbette. Hangi diller Windows 10’a yükseltmen yapabilmeniz için uygun durumda? Dil listesi de şu şekilde:

Arabic (Saudi Arabia)

Chinese (Traditional, Taiwan)

Chinese (Simplified),

Czech (Czech Republic),

Dutch (Netherlands),

English (United Kingdom),

English (United States),

Finnish (Finland),

French (France),

German (Germany),

Italian (Italy),

Japanese (Japan),

Korean (Korea),

Polish (Poland),

Portuguese (Brazil),

Russian (Russia),

Spanish (Spain),

Swedish (Sweden),

Thai (Thailand),

Turkish (Turkey)

 

Dil seçeneği kısmında da tamam isek bu durumda aşağıdaki linkten indireceğiniz Windows 10 yükleme hazırlayıcısını çalıştırmanız gerekiyor.

http://web.esd.microsoft.com/W9TPE/0ABA00DD20413FB6425A0D45222C562B/E/PrepareWin81ForWindowsTechnicalPreview.exe

Bu uygulama sayesinde işletim sisteminizi Windows 10’u Windows Update üzerinden indirmeye ve yüklemeye hazır hale getirebilirsiniz. Bu uygulama aslında bilgisayarınızda aşağdaki işlemleri uygular.

Registry üzerinden aşağıdaki anahtar oluşturulur.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\WindowsTechnicalPreview

Bu anahtar altına “Signup” isminda bir 32-bit DWORD değeri oluşturulur ve değer olarak “924EADEB-2472-490D-9203-5D0A1FD5CC73” atanır.

Bu uygulamayı çalıştırdığınızda aşağıdaki bilgi ekranıyla karşılaşırsınız.

Bu uygulamayı birden fazla çalıştırırsanız aşağıdaki hatayı alırsınız ki bu son derece normaldir. Zira gerekli ayarlamalar zaten yapılmıştır uyarısı alırsınız.

Sonrasında Windows 8.1 Update 1 yüklü işletim sisteminiz ilk güncelleştirmede eğer uygun bir Windows Technical Preview işletim sistemi yükseltmesi bulursa bunu sizinle paylaşacaktır. Böylece kolayca Windows 10’a yükseltme yapabilirsiniz.

Artık siz de Windows Update üzeriden hızlı ve zahmetsiz bir şekilde Windows 10 Technical Oreview versiyonuna terfi edebilirsiniz.

BakiOnur

Windows 10 sırları – Gizli Menü ile tüm özellikleri tek pencerede görmek

Windows 10’da bulunan neredeyse tüm özellikleri ve komutları tek pencerede liste halinde görmek ister misiniz? Bunun için masaüstünüze bir klasör oluşturun

Klasör ismi olarak aşağıdaki ismi verelim. Başındaki “Gizli Menü” kısmını değiştirebilirsiniz.

GizliMenü.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Sonrasında klasörü açtığımızda 270 adet özellik ile Windows 10’u çok daha hızlı keşfedebilirsiniz.

 

BakiOnur