Month: March 2015

Windows 10 – This is Spartaaaan!

Microsoft’un epeydir beklenen yeni Internet tarayıcısı bugün görücüye çıktı. Spartan Kod Adı ile duyrulan bu yeni browser özellikle tablet kullanıcıları için büyük kolaylıklar sağlıyor. Henüz geliştirilmeye devam ettiği için süper bir performans beklememek lazım ancak yine de ilk etapta farklılığından dolayı sempati uyandırmıyor değil J Bu arada yazının başında belirteyim; Internet Explorer bir yere gitmedi, hala duruyor. Şu an 2 tarayıcımız var!

Bugün dağıtılan Windows 10 Build 10049’da dünya simgesi ile taskbar üzerinde kullanılmayı bekleyen Spartan’ın ilk bakışta özelliklerine değinelim. Buyrun!

Özellikle son derece sade bir arayüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Bir tarayıcıdan beklenen de tam anlamıyla bu bence. İlk göze çarpan özellik elbette sağ üst köşede duran yeni simgeler ve yeni bir menü.

Bu Menü simgelerini tanıyacak olursak; en sağdaki 3 nokta tüm ayarlara ulaşabileceğiniz seçenekleri listeliyor.

Gülen yüz simgesi geri bildirimlerinizi verebilemeniz için bir dilek/şikayet kutusu işlevi görüyor.

Onun yanındaki kalem ve kağıt simgesi ise o anda çalışmakta olduğunuz web sitesinin üzerine kendi el yazınızla not almanıza imkan tanıyor. Burası gerçekten eğlenceli. Buraya karaladıklarınızı olduğu gibi kaydederek arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bir websitesi üzerinde beğendiğiniz yerlerin altını çizebilir, farklı konularda kendi yorumlarınızı ekleyebilir, çeşitli notlar alabilirsiniz. Bu yenilik özellikle tablet kullanıcılarının kalem ve dokunmatik seçenekleriyle birleştiğinde çok keyifli bir deneyime sahne olabilir.

 

En solsa bulunan kitap simgesi ise sizi okuma modu ile tanıştırır. Okuma modu, bir web sayfasının görünümünü rahat okuyabilmeniz için optimize eder. Örneğin normalde arka planı beyaz, yazıları siyah ve etrafında bir çok simge, link, görsel bulunan bu sayfayı bakın ne hale getirdi. Gerçekten başarılı bir özellik daha. Uzun saatler boyunca bir web sitesinde gezinerek araştırma yapmak durumunda olabilirsiniz. Fakatbu web sitesinin görünümü gözlerinizi bozabileceği gibi odaklanmanızı da zorlaştırabilir. Akıllıca düşünülmüş bu özellik sayesinde saatlerce keyifli gezintiler yapabilirsiniz J

En sağda bulunan yan yana 3 nokta simgesine tıklayarak Ayarlar bölümünü seçtiğimizde karşımıza yine sade ama kullanışlı bir menü geliyor. Burada daha önce bilmediğimiz neler var bir bakalım!

Okuma Modu arka plan rengini buradan değiştirebiliyoruz.

Caret Browsing özelliği sayesinde bir web sayfasındayken kalvyemizle yazılar arasında dolaşabiliyor ve onları tarayarak copy/paste özelliklerini kullanabiliyoruz. Bu özellikle benim epeydir beklediğim özelliklerden birisiydi, şık olmuş. Öyle ya bir word dökümanı içinde gezer gibi yön tuşlarıyla web istesi içerisindeki metinlerde dolaşmak isteyebilirsiniz!

Aşağıdaki örnekteki seçimi klavyenin shift tuşuna basarak ben yaptım.

Ayarlardan deam edecek olursak 1 önemli yeni özellik daha dikkatimizi çekiyor. Evet yine Cortana!

Bu sefer Cortana size web sitesi içerisinde herhangi bir konuda takıldığınızda yardımcı oluyor.

Buna da aşağıdaki gibi bir örnek verebiliriz.

Herhangi bir yazıyı taradığınızda sağ tuş menüsünden “Ask Cortana”yı seçtiğinizde size arayıp bulduğu sonuçları getirecektir.

Evet taptaze Spartan’ı ilk bakışta tanımaya çalıştık. Siz de keşfedip bu özelilkleri deneyimleyebilirsiniz..

Kolay gelsin,

BakiOnur

Windows 10 Sırları Serisi – Print As a PDF

Windows 10’un her yeni gelen alt versiyonunda (Build) ufak ufak bir çok yeni özelliği de görür olduk. Bazıları kimilerimizin hayatında çok büyük değişiklikler yaratmasa da bazıları gerçekten çoktandır beklediğimiz özellikler arasında yer alabiliyor. İşte Wİndows 10 Build 10041 ile bunlardan bir tanesi daha hayatımıza girdi.

Tam uçak rezervasyonunuzun çıktısını almak istiyorsunuz. Ancak bunu PDF uzantılı olarak almak istiyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki seçeneklerde “pdf olarak kaydet” yok. Bir Word dosyası içerisindeki içeriği pdf olarak kaydetmek kolay da Internet Explorer içerisinde ya da başka bir uygulama içerisinde bu varsayılanda mümkün değildi. 3ncü parti bir uygulama yüklemezseniz elinizdeki tek seçenek bu sayfayı XPS olarak kaydetmek olacaktı ki bu formatı da eski versiyon bir bilgisayarda açmak da ayrı bir dertti. Neyse tamam eskiyi boşverip bugüne bakalım. Nihayet Print as a PDF olarak kaydetme seçeneğimiz geldi gözümüz aydın!

İşte yazdırma görünümünde Print as a PDF

Bu da Word ortamındaki görünümü ama zaten Word dosyasını Save as diyerek PDF olarak kaydedebiliyorsunuz.

Microsoft Virtual Academy için kamera karşısına geçtik

Microsoft’un Virtual Academy olarak bilinen ve teknik videoların yer aldığı portal için Windows Expert IT Pro alanında MVP olan bendeniz Baki Onur ve arkadaşım Onur Yüksektepeli ile kamera karşısına geçtik ve Windows 10’un Teknik Ön İzleme sürümünü mercek altına aldık. Son derece eğlenceli olan ve 4 oturumdan oluşan eğitim videolarına aşağıdaki linken ulaşabilirsiniz. Unutmadan; bu portale üye olup izlediğiniz tüm eğitimler için puan toplayabilirsiniz.. Gerisi sürpriz, girin ve keşfedin!

http://www.microsoftvirtualacademy.com/training-courses/bt-uzmanlari-icin-windows-10-teknik-on-izleme

Windows 10 Sırları – Flac Desteği

FLAC dendiğinde müzik tutkunları ne demek istediğimi anlarlar. Açılımı Free Lossless Audio Codec olan bu yüksek kaliteli müzik formatı Windows 10’a kadar desteklenmezken artık bizimle beraber. Windows 10’u kurcalarken bu detayı da görebilirsiniz.

Bildiğimiz Windows Media Player içerisinde diğer doysa formatlarıyla birlikte FLAC uzantılı dosyalarınızı da görüntüleyebilir ve çalabilirsiniz. Herhangi bir codec yüklemenize de gerek yok elbette.

Bu vesileyle müzikle yakından ilgilenen biri olarak size tamamen legal ve open source bir FLAC deposu önerebilirim.

https://archive.org/details/opensource_audio

İyi eğlenceler!

BakiOnur

Windows 10’a Kurumsal Bakış Semineri

  

25 Mart 2015 tarihinde Bilge Adam Kozyatağı Ofisi’nde düzenleyeceğimiz Windows 10’a Kurumsal Bakış etkinliğimizde sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız!

Sınırlı sayıda özel müşterimiz için planladığımız bu etkinliğimize katılarak, Windows 10’un kurumlara yönelik avantajlarını farklı kullanım senaryolarıyla birlikte öğrenebileceksiniz..

Yepyeni bir Windows neslinin habercisi olan Windows 10, çalışma ve çevrimiçi deneyim adına yenilikçi yaklaşımlarla kurumların ihtiyaçlarına en uygun işletim systemi olarak ön plana çıkıyor.

Windows 10 sadece daha efektif çalışmanızı sağlamakla kalmıyor, kurumları daha güvenli ve dinamik hale dönüştürüyor. Microsoft bir teknoloji ortağı olarak, kurumların ihtiyaç duydukları kurumsal sınıf yetkinlikler ile her zaman güncel ve güvende kalmasını sağlar ve “Bütün ürün ailesi için tek platform” vizyonuyla şirketlerin mobilite fırsatlarını yakalayarak daha sürdürülebilir rekabet avantajı kazanmalarına olanak sağlar

 

Baki Onur OKUTUCU

MVP: Windows Expert-IT Pro

 

Bilge Adam, Müşteri Yönetimi biriminde Birim Müdürü olarak görev yapan Baki Onur Okutucu, Windows Expert-IT Pro alanında MVP unvanına sahiptir. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Windows Server ve Hyper-V konularında birçok eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Baki Onur Okutucu’yu www.bakionur.com adresli kişisel blog sayfasından takip edebilirsiniz.

https://tr.linkedin.com/in/bakionur

 
 

Onur YÜKSEKTEPELİ

MVP : Windows Expert-IT Pro

 

Sistem ve Güvenlik biriminde Birim Müdür Yardımcısı olarak görev ya pan Onur Yüksektepeli, Windows Expert-IT Pro alanında MVP unvanına sahiptir. Uzmanlık alanı olan Microsoft teknolojileri, Network ve Güven lik alanlarında bir çok eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Onur Yüksektepeli’yi www.onuryuksektepeli.com adresli kişisel blog sayfasından takip edebilirsiniz.

http://tr.linkedin.com/in/onuryuksektepeli

Tarih : 25 Mart 2015 – Çarşamba

Saat : 10:00

Adres : Bilge Adam Kozyatağı Ofisi        

 KAYIT OL


MEA MVP Summit 2015 13-14 Mart’ta İstanbul’da gerçekleşti (Updated).

Her yıl düzenlenen MEA MVP Summit bu sene de İstanbul’da değerli MVP’lerle buluşuyor. Ortadoğu ve Afrika Bölgesinde bulunan 17 ülkeden 128 Microsoft MVP arkadaşımızın katılımı ile 13-14 Mart’ta Microsoft Türkiye ofisindeyiz. Update: Bu sene ikincisi düzenlenen MEA MVP Open Day yine son derece keyifli geçti. Hem teknik sunumların yapıldığı hem de MVP’lerin birbirleriyle projelerini, yeni teknolojileri konuşabildiği bir paylaşım platformu tadındaydı. Hande Kayadeniz Torkan, Sinem Eylem Arslan ve Lina Magdy başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürler… Seneye yine İstanbul’da görüştmek üzere…