Month: September 2015

Powershell’de bir dosyanın bir bölümünü Import etmek

Bazen büyük dosyaları çağırdığımızda Powershell’in bunları işlemesi biraz zaman alabilir.

Özellikle onbinlerce satır bilgiye sahip dosyalarda bunu daha net gözlemleyebilirsiniz. Genellikle Log dosyalarında sürekli büyüyen dosya boyutu, alternative bir çözüm ihtiyacını ortaya koyuyor ki burada önemli bir opsiyonumuz var.

Örnek olarak ;

ile dosya.csv içindeki verileri olduğu gibi Import edebilirsiniz. Ancak örneğin bu dosyanın son 100 satırını almak bir çok durumda bizim işimizi görebiliyor. Öyle ya log dosyaları vb. Dosyalarda sizin sadece eklenen kısımları görmeniz yeterli olabiliyor. Ya da login olaylarını kaydeden bir log dosyası çağırıyorsanız ve size sadece son 5 logon bilgisi yetiyorsa yine bu durumda full dosyayı çağırmanıza gerek olmayacaktır. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz?

Böyle mi?

HAYIR. Neden? Çünkü yukarıdaki komut yine bütün dosyayı Import eder ancak size son 5 satırı ayrı bir işlem olarak çeker ve size görüntüler. Yani dosyanın full olarak çekilmesinin ve işlenmesinin önüne geçmez.

Peki bizim ilacımız nedir?

Sorular icin bakionur@bakionur.com

Powershell Sayisal Loto için Numara Üretici Script

Aklınıza o anda ne geldiyse, enerjiniz de varsa Powershell ile hayata geçirebilirsiniz. Ben de genellikle öyle yapıyorum.
Bu sefer de Powershell ile random numaralar üreten ve bunu sayısal lotonun kuralı olan 6/49 prensibiyle bana geri döndüren bir script hazırladım.
Son derece basit olan bu script ile 6 adet ve unique sayılardan oluşan numaralar kümesi (1 kolon) toplamda 10 kolon olarak (1 tam kupon) ekrana yazdırılıyor. Bunu da 10 defa (10 tam kupon) yaptırıyoruz. Her Enter tuşuna bastığınızda yeni bir kupon hazırlatıyoruz. Böylece alın size dopdolu bir sayısal loto kuponu J
Kararında oynayın lütfen J
Kullanılan komut ve özellikler:

  • Fonksiyon
  • Get-random
  • Sort-Object
  • Write-host

 
Vee sonuç!

Sorular için bakionur@bakionur.com