Month: February 2016

Powershell ile Office 365 Yönetimi – Part 4

Bu bölümde de Office 365 içerisinde bulk görevlerin nasıl yerine getirileceğine değineceğiz.
Az laf çok örnek ile devam edelim.
Lisans Atamak

Office 365’de lisansı olmayan tüm kullanıcılara bir kaç saniye içinde lisans ataması yapabilirsiniz. İşte böyle!


Dışa Veri Aktarımı

Bütün kullanıcıların bazı bilgilerini ve lisans durumlarını export etmek için aşağıdaki 2 seçenekten faydalanabilirim:
1. Custom Obje oluşturarak tablo biçiminde görüntüleyebilirim. Bunun için;

Bunun çıktısı şöyle olur:
2. Csv dosya biçiminde görüntüleyebilirim ya da kaydedebilirim. Bunun için;

Bunun çıktısı da şöyle olur:

Sorular icin bakionur@bakionur.com

Powershell 5.0’da colored syntax özelliğini kapatmak

Powershell 5.0 ile birlikte aslında son derece yararlı bir özellik olan colored syntax özelliğine shaip olduk. Bu özellik ile komutlarımızı yazarken otomatik renklendirme özelliğini kullanabiliyorduk. Bu sayede komutları daha az yanlış ile yasmak ve detayları daha iyi ayırt etmek mümkün oluyordu. Bu özelliği ben de severek kullanıyorum aslında.

Aşağıdaki örnekte de olduğu gibi komutların içindeki syntax’ların farklı renklerle birbirinden ayrıştırılması aslında gözü de daha az yoruyor ve performans sağlıyor diyebilirim.

Tüm bu güzel özelliklere rağmen herhangi bir sebebpten bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken öncelikle aşağıdaki komut ile önce hangi renklerin ne için kullanııldığına bir göz atmak olmalı.

Aşağıdaki komut ile de ilgili değişiklikleri yukarıdaki parametreleri kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin ErrorBackgroundColor değişikliği için ;

 

Sorular için bakionur@bakionur.com

Powershell ile Matematik

Powershell herşeyden önce iyi bir hesap makinesidir. Bunu aşağıdaki System.Math Class’I ile daha net görebilirsiniz.
Powershell’de Class’ları (Sınıf objeleri) kullanabilirsiniz. Böylece aslında bir programlama platformuna sahip olmuş olursunuz. Powershell’in default yetenekleri dışında bu tür Class’lar ile zenginleştirilmiş olması Powershell ile yapılabileceklerin neredeyse sınırsız olduğu anlamına gelmektedir.
Matematiğe geri dönelim. System.Math Class’ını Powershell içinden nasıl görüntüleyebilrim?
[System.Math] ya da kısaca [Math]
Bu obje ile hangi komutları kullanabileceğime bir göz atayım şimdi.


Gördüğünüz gibi yok yok J
O halde biraz örnek yapalım.
Pi sayısı


E (Euler’s) sayısı


Aşağı Yukarı Yuvarlama


Karekök


Üssü


Mutlak Değer


Kapasite Birimi hesabı için (6gb kaç byte?)


Trigonometri


Logaritma


Sorular icin bakionur@bakionur.com

Powershell ile Office 365 Yönetimi – Part 3

Powershell ile sadece Office 365 organizasyonunun detaylarını yönetmekle kalmaz aynı zamanda Office 365’in sunduğu neredeyse tüm servisleri ayrı Powershell modülleri aracılığıyla yönetebilirsiniz. Powershell ile birlikte Office 365 bünyesinde bulunan servislerden yönetebilecekleriniz şöyle:

  • Exchange Online
  • Sharepoint Online
  • Compliance Center
  • Skype for Business Online (eski Lync Online)
  • One Drive for Business

Yukarıdakilerden her birinin yönetimi için Powershell’e ilgili modülü yüklemeniz gerekir. Bazı modülleri download ederek kullanırken bazılarını da (Exchange) uzak oturum aracılığıyla kendi oturumunuza yüklersiniz.

Exchange ve Mailbox Yönetimi

Bu bölümde Powershell ile Office 365 içerisindeki servislerden Exchange Online servisini nasıl yöneteceğimizi ele alacağız.

Şimdi Powershell ile Office 365 Exchange Online yapısına bağlanalım ve local bir Exchange Server yönetir gibi Office 365’de bulunan mailbox’ları, kullanıcı ve grupları yönetelim.

Yukarıdaki script önce bağlantı için gerekli kullanıcı ve parola bilgilerini bizden istiyor. Sonrasında yeni bir Powershell Session kurarak Office 365’in Exchange bölümüne bağlanıyor. Sonrasında da bağlantı kurduğu bu sunucudaki komutları kendi oturumu içine import ediyor.

Görüldüğü gibi bağlantı sağlandı ve uzak oturum ile bağlandığım Office 365’ten ilgili komutları kendime import edebildim. Unutmadan bu komutlar Powershell penceresini kapattığınız zaman kaybolur. Yeniden oturum bağlantısını yaparak komutları kendinize almanız gerekir. Bakalım kaç yeni komutum oldu.

Yukarıda kırmızı çerçeve içine aldığım isim aslında uzak oturum sorasında kendi oturumum içine Import ettiğim modülün ismi. Bu modülün içinde yeni komutlar var. Evet artık adedini görebiliriz.

Tüm komutların listesini de görebilirim elbette.

Şimdi artık bağlantı kurduğuma göre rahatlıkla local bir Exchange Server yönetir gibi Exchange Management Shell komutlarını kullanabilirim.

Mesela;

Sonraki yazılarda Office 365’in diğer servislerinin yönetimini ele alacağım.

Sorular için bakionur@bakionur.com