Month: June 2016

Windows 10’da Default Web Browser Değiştirme

Son derece basit ama faydaı bir bilgi vereyim. E-mail içinde tıkladığımız bi link otomatik olrak Edge Browser içinde mi açılıyor? Tamam Edge her gün yepyeni özelliklerle geliyor ancak henüz alıştığınız browser size daha kullanışlı geliyor olabilir.

Bunu değiştirmek için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

Ayarlar menüsünden Default Apps bölmüne girerek Web Browser kısmına geçin.

Buradan istediğiniz diğer tarayıcıları bulabilir ve dilediğinizi seçebilirsiniz.

Edge dışında bir browser seçtiğiniz zaman aşağıdaki gibi bir uyarı alabilirsiniz. Bu son derece normal, endişelenmenize gerek yok J

Edge Browser ve getirdiği yeni özelliklere ayrıca değineceğiz.

Kolay gelsin…

Windows 10’da Mobile Hotspot 2.0 Desteği

Windows 10 Insider Preview Build 14328 ile gelen Hotspot 2.0 özelliği ile havaalanı, metro istasyonları, cafeler vb. yerlerde bulunan hotspot noktalarına otomatik ve güvenilir bağlantı gerçekleştirebilirsiniz. Bu bağlantı arka planda otomatik olarak gerçekleştirildiği için siz (ilk seferde bile olsa) herhangi bir aksiyon almak durumunda kalmazsınız. Bu özelliği aşağıda gösterildği gibi Ayarlar menüsünden aktif hale getirebilirsiniz. Bu arada merak edenler için; bu özellik, IEEE 802.11U standardını kullanır.

Dilerseniz Registry içerisinden de gerekli ayarı aktif hale getirebilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WcmSvc\Tethering

Hotspot2SignUp DWORD

0= On
1 = Off

Tabi bu özelliğin kullanılabilmesi için ağ kartınızın bu özelliği desteklemesi gerekiyor. Bunu nasıl öğenebiliriz peki?

Command Prompt içinden aşağıdaki komutu koşturarak öğrenebiliriz.

netsh wlan show wirelesscapabilities

“ANQP Service Information Discovery” özelliği tam olarak aradığımız özellik. Gördüğünüz gibi bende desteklenmiyor.

Siz kendinizde desteklendiğinden emin olun elbette

4 Haziran Microsoft Türkiye Windows Server 2016 Sunumu

4 Haziran günü geniş bir katılımcıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz tüm günlük etkinlikte Windows Server 2016’nın yeniliklerini anlattım.

Oldukça renkli geçen oturumlarda diğer arkadaşlarım da farklı MS teknolojilerini paylaşma fırsatı buldular. Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen Mshowto ve Microsoft ailesine teşekkür ederim. İşte birkaç kare!

Windows 10 Enerji Raporu

Windows 10’da gizli kalmış bir çok yararlı komut bulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de yine daha önce farklı parametrelerle paylaştığım Powercfg aracı. Ancak bu sefer başka bir parametresiyle. Energy!

Vakit kaybetmeden komut satırından Powercfg /energy yazarak raporumuzu oluşturuyoruz.

Komutun çalıştırıldığı yerde oluşan raporumuzu açtığımızda, bilgisayarımızın enerji özelliklerine ilişkin birbirinden önemli ve detaylı bilgilere ulaşıyoruz.

Windows 10 Connect Uygulaması ve Kullanımı

Windows 10 Build 14316 ile gelen yeni özelliklerden biri de Connect uygulaması. Özellikle benim son derece hoşuma giden bu yeni uygulama sayesinde Miracast ile bir cihazı Windows 10’un ekranına canlı olarak yansıtmak mümkün olabiliyor. Mobil cihaz ya da laptop bu desteğe sahip.

Şimdi adım adım Connect uygulamasının kullanımına bakalım.

Uygulama açıldı ve artık kullanıma hazır. Uzak sistemden bağlantı sağlamak için “Miracast” ya da “Screen Mirroring” bağlantısını seçip listeden bağlantı kuracağınız bilgisayarın adını seçmelisiniz.

Benim örneğimde WIN-LV.. idye başlayan bilgisayar ismini uzaktan bağlanacağım bilgisayar ya da telefondan bulmalıyım. Görüldüğü gibi telefonumdan Windows 10 bilgisayarının ismini buldum ve bağlandım. Aynı şekilde başka bir Windows 10 bilgisayarından bağlantı yapacaksanız Ctrl+K tuşlarına basarak ScreenMirror yapabilirsiniz.

 

Bir Windows 10 tabletten diğerine ekran görüntüsünü anlık olarak aktarabiliyorum. Bu son derece kullanışlı.

Ve şimdi de Android cihazımdan bağlantı gerçekleştiriyorum. Son derece hızlı ve kesintisiz bağlantı sağlayabiliyorum.