Month: July 2016

Windows 10’da Internet’i başka cihazlarla paylaştırmak

Windows 10 her geçen gün tüm cihazlara hitap etmekte daha da başarılı hale geliyor. Artık tüm cihazlarda çalışabilen bir Windows’a sahibiz. Durum böyle olunca akıllı telefonunuzdaki bir özellik artık desktop ya da laptop bilgisayarınızda da kullanılabiliyor. Sonuç muhteşem oluyor!

Windows 10 yüklü bir bilgisayarın Internet bağlantısını Wi-fi üzerinden paylaştırabilmek için Ayarlar menüsünden Ağ Ayarları kısmına girmemiz gerekiyor.

Akabinde soldaki listede yer alan “Mobile Hotspot” bölümüne geçerek ilgili özelliği aktif hale getirebiliriz. Mobil hot spot özelliğini aktif hale getirmeden önce Internet bağlantısının diğer cihazlar tarafından hangi isimle görüntülenceğini ve bağlantı parolasının ne olacağını belirleyebilirsiniz. Eğer belirlemezseniz varsayılan değerleri de kullanabilirsiniz elbette.

Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra 8 cihaz aynı andan sizin paylaştırdığınız Internet bağlantısını Wi-fi üzerinden kullanabilecektir.

Windows 10 Insider Preview Build 14352 ile Gelen Yeni Özellikler

Windows 10 her bir Build ile yep yeni özelliklere sahip oluyor. 14352 Build sürümüyle gelen önemli özelliklere gelirsek;

Cortana set timer:

Windows 10 kişisel asistanımız Cortana da her geçen gün yeni özelliklerle donatılıyor. Bakalım bu sürmde hangi yeniliklere sahip olmuş!

Cortana artık geri sayım yapabiliyor! Ona örneğin sadece “Set a timer for 20 minutes” demeniz yeterli. 20 dakika sonra size alarm ile uyarıyor.

 

Pro to Ent without reboot:

Artık Pro sürümünden Enterprise sürüme geçiş yapıldığında restart zorunluluğu ortadan kalıyor. Özellikle çok sayıda Pro bilgisayara sahip işletmelerin Ent sürümüne geçerken işine yarayacak bir özellik bu.

 

Cortana çalsın siz dinleyin:

Cortana artık tüm müziklerinizin bulunduğu müzik kütüphanelerinizi kontrol edebiliyor. Çal diyorsunuz (“Play all my songs”) çalıyor!

 

Bildiğiniz gibi neredeyse her hafta yeni bir Build ile karşılaşıyoruz. Her hafta gelen yeni sürümün getirdiği yeni özellikleri aktarmaya devam edeceğim.